Loading...
Arama

Akıllı Karbonhidrat tüketiyor musunuz?

Diyabetteki artış, glütensiz beslenmedeki patlama ve rafine şeker ile kronik hastalıklar arasındaki ilişkinin artması ile birlikte insanların alternatif ve “akıllı” karbonhidrat seçenekleri konusunda arayışları da arttı.

Beslenmede karbonhidratlar kötü çocuklar değildir. Bu besin öğesi vücudumuzun enerjisi, sağlıklı bağırsak florası ve beyin için son derece önemlidir. 2017 yılında, uzmanlar karbonhidratlar hakkındaki karışıklığı temizlemek ve insanlara karbonhidratların sağlığa faydalarını anlamalarında yardımcı olmak istiyorlar.

Akıllı Karbonhidratların Sağlığa Faydaları?

Vücudumuzun enerji kaynağı glikozdur ki glikoz beslenme ile temin edilebileceği gibi karaciğerimizin depo yağı ya da proteini glikoza çevirmesi ile de temin edilebilir. Vücudumuzun her hücresine enerji sağlamadaki temel amaç yürümemizi, koşmamızı sağlamaktan, kalbimizin çalışmasını sağlamak için soluk alıp vermemize kadar çok önemlidir. Glikoz ayrıca beyin fonksiyonları için vazgeçilmezdir. Kan şekeri seviyesini dengede tutmak, yüksek kan şekerinin kan damarlarına verdiği hasarlardan vücudumuzu korur. Akıllı karbonhidrat seçenekleri enerji seviyemizi normalleştirmeye yardım eder ve dengede tutar.

Makarna, beyaz ekmek, pilav, bisküvi, kraker gibi ürünlerde bulunan rafine karbnhidratlar vücudumuzdaki sistemleri strese sokar. Sindirim sistemimizi etkiler, insülin seviyesini yükseltir ve pankreası baskı yapar. Liflerce zengin akıllı karbohidrat seçeneklerini kullanmak vücudunuza karbonhidratları parçalamak ve emmek için zaman verir ki bu süreç sindirim sistemi organlarımız için olumlu bir durumdur.

Lifler, en güçlü akıllı karbonhidratlar, bağırsağımızdaki mikroflorayı iyi bir şekilde besler. Bu durum psikolojik durumumuzun düzelmesinden kilo kontrolüne kadar her şeyi etkiler. Yemeklerdeki yüksek karbonhidratlar sadece tokluk sağlamaz aynı zamanda 5-HTP ve serotonin (mutluluk hormonu) gibi nörotransmitter maddeleri arttırır. Ayrıca melatonin seviyemizi arttırarak daha iyi uyumamızı sağlar.

Akıllı karbonhidratlar arasında tam taneli gıdalar, tam tanelerden elde edilen unlar ve bunların ürünleri, mercimek, karabuğday, kinoa, meyve ve sebzeler yer alır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*