Ağrılı Adet İlaçları ve Tedavi Seçenekleri

Ağrılı adet dönemi, kadınların çoğunun problemlerindendir. Yapılan bazı araştırmalara göre kadınların %75-85′lik oranı ağrılı adet görmektedir. Ağrılı adet gören kadınlar tedavi için genellikle doktora başvuru yapmamaktadır. Bunun yerine kendisi ağrı kesici ilaçlar ile tedavi sağlamayı amaçlamaktadır.

Eğer tüm adet dönemlerinde veya çoğu adet döneminde şiddetli ağrı ile boğuşuyorsanız bir uzmana başvurarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Pek çok kadın, rahim kasılmalarım azaltıcı etkisi olan aspirin veya ibuprofen gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) alarak rahatlama sağlar. Rahatsızlığı ilk hissettiğinizde bu ilaçlar alınarak ağrının giderilmesi amaçlanır.

Bazı kadınlar, nonsteroidal antienflamatuar ilaçları, adet kanamasının başlayacağını bekledikleri günden 1 veya 2 gün öncesinde almanın faydasını görmektedir.

Doğum kontrol hapları da yumurtlamayı engelleyerek ve böylece de endometriyumdaki kan miktarını azaltarak, ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Böylece, adet kanamaları hafif ve daha az ağrılı olmaya eğilim gösterir.

Çok şiddetli veya daha önce hiç başa gelmedik biçimde meydana gelen adet kanamalarınız için, doktorunuza başvurmanız gerekir. Böyle durumlarda doktor, pelvik muayenenizi yapacaktır. Buna yol açan temel nedenin tedavi edilmesi, belirtileri çoğunlukla gidermektedir.

Bir cevap yazın