Ana Sayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Ağızda Ekşime Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Ağızda Ekşime Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Ağızda Ekşime Nedenleri ve Çözüm Önerileri
5 (100%) 1 vote

Ağızda ekşi bir tat hissini çok sayıda nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemlisi ise reflü adını verdiğimiz hastalıktır. Bunun yanında mide ve yemek borusu ile ilgili bazı sorunlar ve ağız bakımının iyi yapılmaması ekşi tat hissine neden olmaktadır. Sizlere şimdi ağızda eşki tat sebeplerinden olan reflüden biraz bahsedeceğiz. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden birisi ağıza gelen ekşi su ve bunun neticesinde ağızda acılık ve eşki tat hissidir. Bunun dışında ağızda hissedilen ekşi tat kanserin belirtisi de olabilir.

Mide içeriğinin veya mide asidinin yukarı doğru yani yutma borusuna doğru yer değiştirmesine “reflü” denir. Yukarı doğru kaçan sıvı safra ve asit içerdiği için, hastalık zaman içinde yemek borusunda ciddi hasara yol açar. Reflü hastalığına 30-40’lı yaşlarda daha sık rastlanmasına karşın, her yaş grubunda da ortaya çıkabilir. Aşırı kilolu kişilerde, yaşlılarda ve stresli kişilerde reflü görülme olasılığı artar. Çocuklarda da reflü hastalığına sıkça rastlanır.

Bu Belirtilere Dikkat!

 • Ağıza acı su gelmesi
 • Göğüs kemiğinin arkasının yanması
 • Gıdaların ekşi ve acı şekilde ağıza gelmesi

Bu saydıklarımız reflünün en sık rastlanılan belirtileridir.

Reflü rahatsızlığı bulunan kişilerin, öncelikle günlük hayatında alacağı önlemler hastalıkla ilgili olarak şikayetleri büyük ölçüde azaltacaktır. Hastaya uygulanan ilaç tedavisinin ise mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir.

İlaç tedavisinin yeterli kalmadığı ileri düzeydeki reflü rahatsızlıklarında cerrahi tedavi yöntemi ile hastalar tedavi edilir.

Hastalarda günlük hayatlarındaki değişikliklere ve uygulanan ilaç tedavilerine rağmen şikayetleri tekrarlamaya devam ediyor ise ameliyat yapılması önerilir. İlaç tedavisi sonrasında şikayetlerinde azalma olan hastalar uzun yıllar boyunca ilaç tedavisi görmek istemiyorlar ise de reflü ameliyatı uygulanabilir.

Reflü Hastalarına Öneriler

 • Yemekten sonra spor yapılmaması
 • Sigara ve alkolden uzak durulması
 • Fazla kiloların verilmesi
 • Dar giysiler giyilmemesi
 • Yemeklerin hızlı yenmemesi
 • Gazlı içeceklerden uzak durulması
 • Çikolata, kahve, tereyağ, susamlı yiyecekler tüketilmemesi
 • Yemek sonrasında hemen yatılmaması
 • Kahve ve limon gibi mide asidini yükseltici gıdalardan kaçınılması
 • Akşam yemeklerinin hafif yenmesi

Bir önceki yazımız olan Ağızda Ekşi Tat Nedenleri ve Çözüm Yolları başlıklı makalemizde Ağızda Ekşi Tat, Ağızda Ekşi Tat Çözümü ve Ağızda Ekşi Tat Nasıl Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

2019 Diş Dolgu Fiyatları

2019 Diş Dolgu Fiyatları5 (100%) 2 votes Diş tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi olan dolgu, dişlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc