Loading...
Arama

Ağızda Ekşi Tat Nedenleri ve Çözüm Yolları

Özellikle sabah kalktığımızda ağzımızda bir ekşi tat hissi ile karşılaşabiliriz. Bunun nadir olarak meydana gelmesi normal sayılabilir ama sık sık bu tarz durumlar ile karşılaşıyorsak veya gün içerisinde de ağzımızda ekşi tat meydana geliyorsa bunun nedeninin irdelemek gerekmektedir. Ağızda ekşi tat özellikle ağız kokusuna da sebebiyet verdiğinden kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Ağızda ekşi tat şekillenmesinin en büyük nedeni reflü hastalığıdır. Özellikle gece meydana gelen bu tarz olaylar reflünün belirtisi olarak şekillenebilmektedir. Bu nedenle bu tarz sorunu olanlar mutlaka bir uzmana başvuru yapmalı ve reflü açısından değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Bunun yanında mide ile ilgili sorunlar, tükürük bezi problemleri de ağızda ekşi bir tat oluşumuna sebebiyet verebilen nedenler arasında yer almaktadır. Bununla beraber yediğimiz yiyecekler ve kullandığımız ilaçlar da buna sebebiyet verebilmektedir. Yine diş ile ilgili problemler ve diş çürükleri de ağızda ekşi tat meydana getirebilir.

Ağızda ekşi tat problemi ile karşılaşanlar öncelikli olarak nedeni belirlenmelidir. Nedene göre bir tedavi seçeneği en doğru ve mantıklı olanıdır. Nedenin ortadan kalkması ile bu durum zaten kendiliğinden düzelecektir. Bununla beraber ağız hijyenine dikkat etmek ve düzenli olarak dişleri fırçalamak faydalı olacaktır. Ağız ve diş solüsyonlarını da yine kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*