Loading...
Arama

Ağızda Aşırı Tükürük Birikmesi

İlk olarak tükürük nedir? Bu soruya cevap verelim. Ağız içerisinde çok sayıda major veya minor tükürük bezi bulunmaktadır. Bu bezlerden sürekli olarak salgılanan sıvıya tükürük adı verilmektedir. Tükürüğün birçok görevi bulunmaktadır. Günde yaklaşık olarak 1 litre civarında bu bezlerden tükürük salgılanmaktadır.

Tükürüğün aşırı salgılanmasının ve ağızda birikmesinin en büyün nedenleri ağız içerisinde oluşan bazı patolojik durumlardır. Ağız içerisinde iltihaplanma, ağızda çıkan yaralar, pamukçuk, aft, ağız içi yaraları fazla tükürük salgılanmasına ve ağız içerisinde bu tükürüğün birikmesine neden olur. Bunun yanında dişler ile ilgili problemler, diş abseleri de aynı şekilde ağız içerisinde tükürük birikmesinin nedenleri arasındadır. Bunun yanında diş eti çıbanı da sebep olarak sayılabilir. Ağız ve diş dışında bazı mide problemleri de bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Bunlar hangileridir diye sayacak olursak; reflü, gastrit, mide ülseri öncelikli olarak sayılabilir. Tabi ki bunun dışında başka mide problemleri de sebepler arasındadır. Ayrıca boğaz iltihaplarında yutma zorluğu çekileceği için ağızda tükürük çoğalması ve birikmesi gözlenebilir.

Ağız içerisinde tükürük çoğalması ve birikmesinin birçok nedeni vardır. Tam olarak nedeni belirlemek çözüm için daha doğru ve hızlı şekilde adım atmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle mutlaka bir uzmana başvurarak nedeni belirlemek gerekir ki en uygun şekilde tedavi yapılabilsin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*