Ana Sayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Ağızda Acımsı ve Metalik Tat Nedenleri

Ağızda Acımsı ve Metalik Tat Nedenleri

Değerlendir

Ağızda acımsı ve metalik bir tat hissedilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. En yaygın neden çeşitli nedenlere bağlı olarak tat duyusunda şekillenen anormalliklerdir. Bu anormallik ise ilaçlar, çeşitli yiyecekler veya bir hastalıktan dolayı olabilir. Bu durum en çok ilaçlardan kaynaklı olarak şekillenmektedir. Aşağıda sizlere ağızda acımsı ve metalik tat hissi uyandıran ilaçların listesini vereceğiz.

Antibiyotik: Trimetoprim, sulfametoksazol, klaritromisin, metronidazol, etionamid
Glokom İlaçları: Asetazolamid, methazolamide
Diyabet İlaçları: Metformin
Artrit İlaçları: Auranofin, altın sodyum tiyomalat, aurothioglucose, penisilamin, sulindak
Kalp ve Tansiyon İlaçları: Enalapril kaptopril, nifedipin, propafenon, amiodaron
Mide İlaçları: Dexlansoprazole
Kanser İlaçları: Sisplatin, karboplatin, letrozol, levamizol
Tiroid İlaçları: Propylthioracil, metimazol, carbimazole, radyoaktif iyot
Osteoporoz İlaçları: Teriparatid, D vitamini takviyesi
Diğer İlaçlar: Potasyum iyodür, interferon, lityum, fomepizol, mikofenolat, demir takviyeleri, östrojen takviyesi, disulfiram, griseofulvin, methocarbamol

Tabi bu ilaçların yanında bu duruma sebep olan başka sebeplerde vardır. Ağız ve ağız boşluğu organlarındaki bazı sorunlar ve hastalıklarda neden arasındadır. Gingivit, diş eti problemleri, diş çürükleri, periodontit, sinüs enfeksiyonları bunlar arasında sayılabilir. Bazı sinir sistemi problemlerinde de tat alma duyusu etkilendiğinden bu tarz bir semptom görülebilir. Yine vücutta metal artışı ağızda metalik bir tat hissine sebep olabilir. En çok biriken metaller arasında demir ve bakır sayılabilir. Yine bazı alerjilerde bu tarz bir semptome neden olabilir.

Hamilelik döneminde de bazı kişilerde hormonal değişimler sonucunda ağızda bu tarz bir tat hissedilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağızda Aşırı Tükürük Birikmesi başlıklı makalemizde Ağızda Aşırı Tükürük, Ağızda Tükürük ve Ağızda Tükürük Birikmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

2019 Diş Dolgu Fiyatları

2019 Diş Dolgu Fiyatları5 (100%) 2 votes Diş tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi olan dolgu, dişlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc