Loading...
Arama

Ağızda Acıma ve Ekşime Neden Olur?

Özellikle sabah kalktığınızda ağzınızda bir acıma veya ekşime ile uyanabilirsiniz. Bu durumla özellikle sabah kalktığımızda karşılaşırız. Bunun dışında yemeklerden bir süre sonra veya uzun süre açlık durumunda da böyle birşey ile karşılaşabiliriz. Peki bunun nedeni nedir? İsterseniz bu sorunuza kısaca cevap vermeye çalışalım.

Ağızda acıma ve ekşimenin en büyük nedenlerinden birisi reflüdür. Şiddetli veya hafif bir reflünüz varsa bu durum ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Özellikle sabah uyandığınızda ağzınızda ve yemek borunuzda bir yanma, midenizde bir rahatsızlık hissedersiniz. Reflünün ise birçok nedeni vardır. Sitemizde bu konulara yer vermiştik. Bunun dışında ağızda acıma ve ekşimenin nedenlerinden birisi ağız ve diş problemleridir. Diş çürükleri, pamukçuk, aft gibi problemler buna sebebiyet verebilir. Bir diğer neden ise besinler ile alakalıdır. Yediğiniz bazı besinler ağız içerisinde acıma ve ekşimeye sebebiyet verebilmektedir. Tüm bu nedenler dışında daha ciddi nedenlerde söz konusudur. Fakat bu nedenlerde çoğunlukla başka belirtilerde ortaya çıkmaktadır.

Ağızda acıma ve ekşime olduğunda ilk olarak neden belirlenmeli ve ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Eğer reflüden kaynaklıysa antiasit ilaçlar kullanılabilir. Dişlerden veya ağızdan kaynaklıysa uygun tedavi yöntemleri ile sorun çözülebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*