Loading...
Arama

Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözümleri

ağız kokusu

Kadın yada erkek tüm insanların toplumsal yaşamını negatif etkileyen ağız kokusu, diş, dişeti, mide, bağlarırsak benzer biçimde birçok sorundan kaynaklı olabilmektedir. Gün içinde tüketilen ve koku yapan soğan, sarımsak, şeklinde besinler de ağız kokusuna yol açar. Bu besinler tüketildiğinde dişler iyice temizlenmeli ve ağza gargara yapılmalıdır. Uzun süre açlık yaşayan kişilerde ağız kokusu kaçınılmaz olmaktadır. Ramazan benzer biçimde uzun süre aç kalınan dönemlerde; bolca su içilmeli, hafif gıdalar ile beslenilmeli ve ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Ağız kokusunun önlenmesi için dişlerin fırçalanması esnasında, dilin de fırçalanması gerekir.

Dişlerde veya Dişetlerindeki Hangi Hastalıklar Ağız Kokusuna yol açar?

Uzun süre devam eden ağız kokusunda, İlk olarak diş doktoruna başvurularak, gereken diş ve dişeti tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Dişlerdeki çürüme ve dişetlerindeki virüsler, ağız kokusuna sebep olur. çünkü dolgu yada kanal tedavisi yapılamayacak kadar çürüme meydana gelen dişlerin, hemen çekilmesi gerekmektedir. Bazı yan çıkan ve yemek artıklarını gizleyen dişler de, ağız kokusu yapar. En azından günde bir kez diş ipi kullanmak, fırçalama esnasında temizlenemeyen diş aralarının daha iyi temizlenmesini sağlayacaktır. Gece yatarken dişleri fırçaladıktan sonra kullanılan; sirke, adaçayı, karanfil gibi bitkilerden hazırlanan ağız gargaraları, ağız içindeki bakterileri yok edecek ve gece boyu bakterilerin çoğalmasını engelleyecektir.

Midedeki Hangi Hastalıklar Ağız Kokusuna yol açar?

Midede oluşan reflü, ülser şeklinde rahatsızlıklar, mide kokusunun ağız yolu ile dışarı yayılmasını sağlamaktadır. Ağız kokusunu engellemek için midesinde her hangi bir rahatsızlık bulunanların, kısa süre içinde gerekli tedavileri yapmış oldurması gerekir. Mide hastalıklarında ilaçlara ek olarak, çeşitli perhizler verilmektedir. İlaç beraberinde uyulan perhiz sıralaması, mide rahatsızlıklarının kısa süre içinde sonlanmasını sağlayacaktır.

Ağızda Tükürük Azlığı Ağız Kokusuna neden olur

Gün içinde bolca su tüketmek, toksinlerin vücuttan kısa süre içinde atılmasını sağlamaktadır. Su tükürük oranını artırarak, besinlerin hızla yakılmasını ve atıkların vücuttan kısa süre içinde uzaklaştırılmasını sağlar. Bundan dolayı ağız kokusunu önlemek için her gün iki litre su tüketmek gerekmektedir.

Ağız Kokusunu engelleyen doğal Ürünler Hangileridir?

Uzun seneler, ağız kokusu için kullanılan karanfil, ağızda sakız gibi çiğnendiğinde, hem diş etlerini beslemekte aynı zamanda ağzın içine nefis bir koku yaymaktadır. Karanfil dışında yemeklerden yarım saat sonra yenen maydanoz, nane benzer biçimde taze bitkiler, ağzın ferahlamasını ve mis benzer biçimde kokmasını sağlar. Ağızdaki bakterilerin yok edilmesi ve ağız kokusunu engellenmesi için tuzlu su ile gargara yapmakta çok etkilidir. Bir çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz atılmalı ve tuz iyice eritilmelidir. Hazırlanan tuzlu su ile dişler fırçalandıktan sonrasında ağız gargara yapılır. Diş tedavisi gören hastalara, doktorların önerdiği bu karışım, diş etlerinin tedavi edilmesi için kullanılır ve ağız kokusunu önler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*