Loading...
Arama

Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözüm Yolları

Ağız boşluğundan veya sindirim sistemine ait diğer organlardan köken alan ve nefes ile dışarı atılan rahatsız edici kokuya ağız kokusu denilmektedir. Ağız kokusu tek başına bir hastalık değildir. Bazı hastalıkların veya sindirim sistemine ait problemlerin bir belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kişiyi özellikle sosyal yaşantısında rahatsız eder. Toplumdan uzaklaşmasına ve kişinin kendisine küsmesine neden olabilir.

Ağız kokusunu 2 şekilde ele almak doğru olacaktır. Bunlar fizyolojik ve patolojik ağız kokusudur. Fizyolojik ağız kokusu özellikle sabah ilk saatlerde veya uzun süre açlıktan sonra oluşan ağız kokusudur. Buna sindirim sisteminde birikmiş olan gazlar ve ağız boşluğunda üreyen bakteriler neden olur. Birde beslenmeden kaynaklı ağız kokusu vardır ki örnek olarak sarımsak kokusunu verebiliriz. Bu koku da bu sınıfa dahil edilebilir.

Diğer bir ağız kokusu sınıfı olan patolojik ağız kokularında neden bir hastalıktır. Diş çürükleri buna en çok sebebiyet veren problemdir. Bunun dışında boğaz ve akciğer enfeksiyonları, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve reflü örnek olarak sayılabilir.

Ağız kokusu tedavisinde en önemli kriter nedenin belirlenip ortadan kaldırılmasıdır. Fizyolojik ağız kokularında ise çözüm daha kolay basittir. Dişlerin fırçalanması ve ağız gargaraları kokuya çözüm olacaktır. Tabi ki birde tüketilen gıdalara dikkat edilmesi. Patolojik ağız kokularında ise nedene yönelik tedavi daha fazla önem taşımaktadır. Diş çürüklerinde çürüğün tedavisi, bir enfeksiyon durumu söz konusu ise enfeksiyona yönelik antibiyotik kullanımı tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Ağız kokularında nedenin fizyolojik mi? Yoksa patolojik mi? Olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Kişiyi sosyal yaşantıdan uzaklaştıran bu problem için düzenli ağız ve diş bakımının da ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmektedir.

One Reply to “Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözüm Yolları”

  1. Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Çözüm Yolları! - HG Sağlık says: 14/06/2020 at 17:54

    […] kişi nefesinin kötü koktuğunun farkına varır. Bu durum da oldukça utanç vericidir. Kötü ağız kokusu birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle farklı bazı konulara önem vermeniz […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*