Loading...
Arama

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ağız kokusu

Ağız kokusu nefes verme ile beraber dışarıya salınan kötü kokulu bir şikayettir. Bazı insanlar ağız kokusu azda olsa da bu mevzu ile alakalı çok endişelenirken, bazı insanlarda kendi ağız kokusunu fark etmeyebilir. İnsanlar için kendi nefesinin nasıl koktuğunu değerlendirmesi zor olsa gerek. Bundan dolayı, bazen ağız kokusunun varlığı birinci dereceden akrabalara ya da yakın arkadaşlara danışarak doğrulanır.

Doktora görünmeli miyim?

İlk etapta ağız ve diş hijyeni alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Yemekten sonra dişler ve dil fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve bolca su içilmelidir.

Ağız Kokusu
Ağız Kokusu

Ağız kokusu sebepleri
“Ağız kokusu niçin olur?” birçok kişi tarafından dört gözle beklenen bir mevzudur. Ağız kokusu nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Gıdalar: dişlerin arasındaki veya çevresindeki biriken yemek parçacıklarının parçalanması bakterileri artırabilir ve kötü kokuya niçin olabilir. Soğan, sarımsak ve baharat şeklinde bazı yiyeceklerin tüketilmesi de ağız kokusuna niçin olabilir. Tütün ürünleri: sigara içmek hoş olmayan kokulara neden olur.

Sigara içenlerin ve diğer tütün ürünleri kullanıcılarının, bir başka koku kaynağı olan diş eti hastalığına haiz olma muhtemellıkları daha yüksektir.

Yetersiz diş bakımı: düzenli diş fırçalamayan ve diş ipi kullanmayan bireylerde, yiyecek parçacıkları ağızda kalıp kokuya neden olur. Bu şeklinde durumlarda, dişlerde renksiz ve yapışkan bir bakteri plağı doğar. Bakteri plağı temizlenmediği takdirde, diş etlerini tahriş edebilir ve sonucunda diş ve diş etlerinin arasında plak dolgulu cepler oluşturabilir (periodontitis). Dil ek olarak koku üreten bakterileri de hapsedebilir. Tertipli olarak temizlenmeyen yada uygun şekilde takılmayan protezler, kokuya niçin olan bakteri ve yemek parçacıklarını barındırabilir.

Ağız kuruluğu: tükürük, kötü kokulara neden olan partikülleri temizleyerek, ağzı temizlemeye destek sunar. Tıp dilinde kserostomi denilen ağız kuruluğunda, tükürük üretimi azaldığı için ağız kokusu artabilir. Ağız kuruluğu uyku sırasında organik olarak doğar, sabahları insanlarda düzgüsel olarak gözlenen kötü ağız kokusuna yol açar. Bu konum ağzı aleni uyuyanlarda kötpayerek daha fazla fark edilir. Kronik kuru ağız, bazı hastalıklardan yahut tükürük bezlerindeki problemlerden kaynaklanabilir.

Devalar: bazı devalar ağız kuruluğuna katkıda bulunup dolaylı olarak ağız kokusuna niçin olur. Bazı ilaçlar ise vücutta metabolize olup parçalandıktan sonra birtakım kimyasallar oluştururlar. Bu kimyasallar kan dolaşımına katılıp ciğerlere ilerler ve kötü kokuya niçin olur.

Ağızdaki enfeksiyonlar: diş çekilmesi gibi ağız ve çene cerrahisi hemen sonra ağızda oluşan yaralar, kötü kokuya neden olabilir. Bunun haricinde diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları da kötü kokulara neden olur.

Burun ve boğaz hastalıkları: sinüs enfeksiyonları, geniz akıntıları ve boğazca enfeksiyonları ağız kokularına neden olur.

Öteki tıbbi sebepler: gastroözofageal reflü hastalığı şeklinde mide ile alakalı problemler neden olabilir. Bunun dışında diyabet gibi metabolik bozukluklar yada kanserler belirgin bir ağız kokusuna neden olur. Minik çocuklarda, bir burun deliğine gizli bir şekilde yerleşen bir yemek parçasından ya da yabancı bir cisimden kaynaklanabilir.

Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi için ilk önce bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Diş hekimi hem ağızdan bununla birlikte burundan verilen nefesi koklayarak kokuyu bir ölçekte derecelendirebilir. Dilin arkası ağız kokularının en sık gözlenen kaynağı olduğu için, diş hekimi burayı bir alet sayeinde sıyırıp kokusunu değerlendirebilir. Bu koku eğer bir çürükten dolayı oluşuyorsa, diş hekiminiz burada iyi mi bir tedavi yapılması gerektiğini sizinle tartışacaktır.

Kedisesi Sitemizi Takip Etmeyi Unutmayın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*