Loading...
Arama

Ağız Kokusu Nasıl Gider?

Çoğu yetişkin kişi kötü ağız kokusundan muzdariptir. Her dört kişiden birinde nefes problemi yaşanır. Ağız kokusu genelde, ağız içindeki bakteriler tarafında getirilen protein çökeltilerinden oluşur. Ayrıca hava yollarını, mide ve yemek borusunu etkileyen diğer olası ağız kokusu nedenleri şöyledir.

Diş çürümesi, diş eti hastalıkları, dişlerin arasında biriken yiyecek kalıntıları, ağız kuruluğu, dil üzerindeki aşırı bakteriyel hareketlenme, boğaz ve bademcik enfeksiyonu, nezle. Solunum yollarını etkileyen nedenler. Sinüzit, polipler, kuruluk, yabancı cisim, mukus akışı ya da hava engeli, bronşit, pnömoni, akciğer bronşlarının genişlemesi. Mide ve yemek borusunu etkileyen nedenler. Gastrit ve gıda reflüsü, gıda cansızlığı nedenlerdir. Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, açlık, diyet, oruçlu olmak başlıca sebeplerindendir. Ağızdan kaynaklanmayan sebeplerden oluşan ağız kokusu oranı %13’tür.

Ağız Kokusu Nasıl Gider?

Ağız kokusu, kötü nefes sorunu hemen hemen çoğu kişide mevcut olduğundan, dişçiye görünmede fayda vardır. Dişçi kontrolünden önce kesinlikle koku giderici maske takmayın. Hastalığı ortadan kaldırmak için herhangi bir gıdadan uzak durmak gibi bir çare varsa, diş tedavisi ya da gereken tedavi yapılır. Bu konuda uzman bir kişiye görünmek faydalıdır. Kötü nefes kokusu, sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Kişi endişe duyar ve çoğu ortamdan uzak kalmak ister.

Bize Düşen Görevler

Düzenli ağız ve diş bakımı ve hijyeni sağlama. Diş ipi kullanma ve dişleri fırçalama. Diş hekiminin veya eczacının önerdiği bir diş temizleyicisi kullanma. Dilin arkası için dil temizleyicisi kullanma, yatmadan önce gargara yapma, bol sıvı tüketmek ve kahveden kaçınmak, süt ürünleri, et ve balık yedikten sonra ağız temizliği yapmak, ağzınızı kuru hissettiğinizde şekersiz sakız çiğnemek, taze ve lifli sebzeler yemek, düzenli dişçi ziyaretleri ve profesyonel diş temizliği yaptırmak. Ağzınızdaki köprü ve protezleri kontrol ettirin, burnunuz tıkalıyken uyumayın, tarçın kullanın, sigara içmeyin, lokmaları iyice çiğneyin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*