Loading...
Arama

Aft Nasıl Geçer? Aft İlaçları

Ağız içerisinde; yanaklarda, diş etlerinde, dilde ve dudak çevresinde çıkan ve özellikle bir besin maddesi tüketirken ciddi ağrılar verebilen aft hemen hemen her insanın belirli bir dönemde karşılaştığı sorunlardan birisidir. Aft, genellikle ortası beyaz, kenarları ise kırmızı renkte küçük noktalar tarzında yaralar ile kendisini gösterir. Ağız içerisinde gelişen aftlar herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde genellikle 3-4 gün etkisini gösterir ve sonrasında kaybolur.

Aft Neden Oluşur?

Aslında bununla ilgili net birşey ortaya konmuş değildir. Birçok faktörün aft oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Aft oluşumunu tetikleyen faktörler arasında; stres, asitli yiyecekler, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesi, sigara kullanımı, vitamin eksiklikleri, bazı sindirim sistemi hastalıkları ve travmalar sayılabilir.

Aft Nasıl Geçer?

Aft ile karşılaştığınızda kesin bir tedavi yoktur. Fakat bazı uygulamalar ile aftın iyileşme süresini kısaltabilir ve şiddetini azaltabilirsiniz. Bunun için çeşitli yöntemler vardır.

  • Tuzlu su ile yapılan ağız gargarası aft tedavisi için en çok uygulanan yöntemlerden birisidir. Aslında basit bir yöntem olsada faydalı olduğu bilinmektedir. Tuzlu su ideal ve kolay hazırlanan bir ağız antiseptiğidir. Bu özelliği ile aftın hızlı iyileşmesine yardım eder.
  • Karadutun aft tedavisinde etkili olduğu birçok uzman tarafından kabul edilmiştir. Karadut suyu tüketmek veya karadut suyu ile gargara yapmak aft ile mücadelede etkili bir yöntemdir.
  • Ozon yağı yine kullanılabilen yöntemler arasında yer almaktadır. Küçük bir beze veya pamuğa ozon yağı emdirilir ve aft olan bölgelere uygulanır.
  • Limon suyu yine aft tedavisinde kullanılır. Bir tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu bir süre aft olan bölgede tutulur. Bu oldukça acı verebilir ama faydalı bir yöntemdir.
  • Yoğurt otu verilen ot ile hazırlanan solüsyon etkili bitkisel yöntemlerden birisidir. 1 su bardağı su ile 5 gram yoğurt otu kaynatılır ve demlenir. Soğuduktan sonra ağız içerisinde gargara yapılarak kullanılır.

Aft İlaçları

Aft tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunlar arasında; piraldyne, oralmedic ve kloroben sayılabilir. Fakat tüm bu ve diğer ilaçlar mutlaka doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*