Loading...
Arama

Aft (Ağız Yarası) Nasıl Geçer? Nasıl İyileşir?

Aft yani ağız yaraları birçok nedenden kaynaklanan ve küçük şeyler olmasına rağmen özellikle birşey yerken ve içerken oldukça fazla ağrı ve acı veren sorunlardır. Nedeni tam olarak belli olmasa da vitamin eksikliği ve stres gibi faktörler aft oluşumunu tetiklemektedir. Aft verdiği acı dolayısıyla kişiyi rahatsız etmekte; yemde ve içmede güçlüklere neden olmaktadır. Bu nedenle aft sorunu yaşayan herkes en kısa zamanda bu dertten kurtulmak istemektedir. Bunun için çeşitli ilaçlar, uygulamalar ve bitkisel çözüm yolları vardır. Bunların bir çoğu direk tedavi yapmasa da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

İlk olarak kendiminde kullandığı ve etkili olduğunu düşündüğüm tuzlu su ve karbonat yönteminden bahsedeceğim. Ağzınıda çok sayıda aft varsa bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin bunu karıştırın ve ağzınızı bu karışım gargara yapın. Eğer aft sayısı birkaç tane ise direk üzerine karbonat koyun ve bir süre bekleyin sonra ağzınızı yıkayın. Bu yöntem kişiye biraz ağrı vermektedir. Bende bunu yaparken ağrı çekiyorum ama iyileşme sürecini hızlandıran tamamen doğal bir yöntem olduğundan tavsiye ediyorum.

Şimdi arada bir konuya değineyim hemen… Eğer vitamin eksikliğiniz varsa bu aftı tetikliyor olabilir. Bu nedenle vitamin takviyesi almanızda, bol bol meyve ve sebze tüketmenizde fayda vardır.

Aft için kullanılabilecek ilaçlardan birisi Chlorhexadine’dir. Chlorhexadine gargara olarak aft tedavisinde kullanılabilir. Chlorhexadine antiseptik bir solusyondur. Özellikle ağız antiseptiği olarak kullanılır. Bunu kullanmanız durumunda ağız sağlığı düzelecek ve aftın iyileşme süreci hızlanacaktır.

Aft ve ağız yaraları için bitkisel tedavi yöntemlerinden de bahsedelim. Aft için kullanabileceğiniz bitkilerden birisi ekinezyadır. Ekinezyayı su ile hazırlayın, hazırladığınız bu karışım ile ağzınızı gargara yapınız. Yine ekinezya çayı içiniz ve çay içerken ağzınızda bir süre bu çayı tutunuz ve sonra yutunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*