Loading...
Arama

A Vitamini İçeren Besinler

A Vitamininin Yararları

A Vitamini; gözler, cilt, dişler, kemiklerin korunmasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hücre bölünmesi için gereklidir, yani hücre yenilenmesine katkıda bulunur, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için önemli bir rol oynar.

Önerilen Miktar: Ne Kadar Tüketilmeli?

Vücudun çok fazla A Vitaminine ihtiyacı yoktur ve fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Bu yüzden ilaçları dışında doğal yollarla, sebze ve meyvelerden A Vitaminini almak çok daha yararlıdır. Günlük multi vitamin alındığında 2500-3000 birim beta karoten içerdiğinden emin olmak gerekir. Provitamin A yani bitkisel desteği vücut yavaşça emer ve toksinleri dışkıyla atar. Karaciğer ve sakatatlar gibi hayvansal kaynaklar sistemde birikip toksik haline gelebilir. Bu durumda retinol A’yı sınırlamak gerekir. Sonuç olarak A Vitamini yalnızca doğal kaynaklardan alınmalıdır.

A Vitamininin Doğal Kaynakları

Yumurta, süt ve güçlendirilmiş tahıllar A vitamini açısından zengin kaynaklardır. Bitki bazlı provitamin açısından zengin A vitamin kaynakları ise şunlardır:

Havuç
Tatlı patates
Kabak ve balkabağı
Kırmızı dolmalık biber
Ispanak
Kavun
Mango
Brokoli

A vitamini, antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. Eksikliğinde de fazlalığında da bazı sorunlarla karşılaşılır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*