Loading...
Arama

20’lik Diş Çekimi ve Çekim Ücretleri

Halk arasında 20’lik diş olarak bilinen dişler; genellikle 17-25 arasında çıkan üçüncü azı dişleridir. Alt ve üst çenenin, sağ ve sol tarafında olmak üzere toplam 4 adet 20’lik diş bulunmaktadır. Genellikle 17-25 yaş arasında çıkıyor olsa da 30 yaşlarında da çıkma ihtimali vardır. 20’lik azı dişleri bazı insanlarda sorunsuz bir şekilde çıkıyor olsa da; birçok insanda sorun yaşatmaktadır. Bu dişlerin yarattığı çeşitli sorunlar vardır. Bunlar arasında en sık gördüğümüz gömülü kalması ve ikinci azı dişlerine temas etmesidir.

20’lik Dişlerin Çıkmasını Nasıl Anlarız?

Normal olarak çocuklarda ve genç insanlarda her bir çenenin, her bir tarafında 2 azı diş bulunmaktadır. Bu 2 azı dişe 16. yaştan itibaren üçüncü bir azı diş eklenebilir. Bu eklenen üçüncü azı diş 20’lik diş olarak adlandırdığımız diştir. Biz burada her ne kadar 16 yaşında demiş olsakta bu süreç 25, 30 hatta 40’lı yaşları bulabilmektedir. Tabi ki bunun tespiti için en uygun yöntem bir diş hekimine muayene olmaktır. Özellikle bu dişler çıkarken çeneyi açma ve kapama sırasında ağrı, çenenin arka tarafında bir basınç hissi ve yemek yerken zorlanma görülebilir. Bunlar 20’lik dişlerin çıktığının habercisidir. Zaten ağız içerisine bakıldığında bu durum fark edilebilir.

20’lik Dişler Faydalı Mıdır? Zararlı Mıdır?

Eğer sorunsuz bir şekilde çıkmış 20’lik dişlere sahipseniz bunun çene duruşu, çiğneme fonksiyonu ve yeme üzerine kesinlikle olumlu etkileri vardır. Tabi ki pozisyon bozukluğu, diğer dişlere baskı ve çürüme gibi durumlar varsa, bu durumlara müdahale etmek gerekir. Böyle bir durumda başka problemlere ve zararlara yol açabilir.

20’lik Diş Çekimleri

Eğer 20’lik dişinizde pozisyon bozukluğu veya sizi rahatsız eden başka bir durum varsa veya çürüme görüldüyse tabi ki diş hekiminizin önerisi ile çekim gerekebilir. Bu dişlerin çekimi genellikle cerrahi bir işlem gerektirir ve çene cerrahı alanında uzman doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilir.

Genel olarak hangi durumlarda 20’lik dişlerin çekilmesi gerekir?

Basınç Ağrısı: 20’lik dişler sürme sırasında özellikle komşu dişlere şiddetli bir baskı yapabilir. Bu baskı ile beraber şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. 20’lik dişlerin çekilmesinin en önemli nedenlerinden birisi bu basınç ağrısıdır.

Diş Çürükleri: Tüm dişlerde olduğu gibi 20’lik dişlerde de çürükler meydana gelebilir. Hatta bu dişlere fırçalar tam anlamı ile ulaşamadığı için çürük oluşma riski daha fazladır. Bu durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir.

Protez Uygulamaları: Eğer 20 yaş dişlerine komşu olan azı dişleri üzerinde protez uygulamaları yapılacak ise bu dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Ortodontik Problemler: Eğer 20’lik dişler düzgün bir şekilde çıkmamış ise ortodonti anlamında bu dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Diş Eti Hastalıkları: Özellikle perikoronit olarak adlandırılan diş eti hastalığı başta olmak üzere çeşitli diş eti hastalıklarının tedavisi amacı ile 20’lik dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Ücretleri: 20’lik diş çekim ücretlerine bakacak olursak çekim nedeni ve zorluğu burada oldukça belirleyicidir. Bazen basit bir şekilde bu dişler alınabilirken; genellikle küçük bir cerrahi işlem gerekir. Bazı durumlarda ise daha ciddi cerrahi işlemler gerekebilir. Genel olarak baktığımızda her bir diş için fiyatları 200-500 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*