Loading...
Arama

2019 Özel Hastane Doğum ve Sezaryen Ücretleri

Kadınların en özel süreçlerinden birisi olan hamilelik, doğum ile birlikte son bulmaktadır. Ülkemizde gerçekleşen doğumların bir bölümü devlet hastanelerinde gerçekleşirken diğer kısmı ise özel hastanelerde gerçekleşmektedir. Devlet hastaneleri tamamen ücretsiz olmasına karşın insanlar farklı nedenlerden dolayı özel hastaneleri tercih etmektedir. Özel hastane doğum ücretleri ise hastanenin genel politikasına ve farklı unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

Devlet hastanelerindeki yoğunluk ve bir takım imkânsızlıklar, insanları özel hastanelere itmektedir. Özellikle doğum sonrasındaki süreçte, aynı odada çok sayıda hastanın kalması, insanların özel hastaneleri tercih etmesindeki önemli nedenlerden birisidir. Bu nedenlerin başında ise bazı hastaların, özel hastanedeki doktorlara daha fazla güvenmesi gelmektedir. Bundan dolayı da azımsanmayacak kadar kişi, ücret ödeyerek doğumlarını burada yapmayı tercih etmektedir.

Özel Hastane Doğum Ücretleri Ne Kadar?

Doğumunu özel hastanede yapmak isteyenlerin ödemesi gereken miktar, farklı unsurlara göre değiştiği yukarıda belirtilmişti. Bu unsurlardan bir tanesi hastanenin kalitesi iken diğeri ise doğum nasıl gerçekleşeceğidir. Yani kişilerin normal ya da sezaryen doğum yapması, ücretleri etkilemektedir. Bunların haricinde ise hastaların eğer özel bir durumları var ise bunlar da fiyatların farklılık göstermesine neden olmaktadır.

Özel hastane normal doğum fiyatları, hastaların kontrol sürecini kapsamamaktadır. Sadece doğum ve taburcu olana kadar hastanedeki yatışı kapsar. Bunun dışında gerçekleşen ekstra durumlar için ücret farklılığı söz konusu olabilir. Normal doğumda, kadınların hastaneden taburcu olma süreleri daha kısadır. Ayrıca doğum için cerrahi müdahale de nadiren uygulanır. Bundan dolayı fiyatların sezaryen doğuma göre daha düşük olduğu söylenebilir.

Sezaryen doğum, bebeğin ters durması ve farklı unsurlardan dolayı başvurulan bir yöntemdir ve tamamen cerrahi müdahale ile doğum gerçekleştirilir. Bundan dolayı özel hastane sezaryen doğum ücreti, normal doğumdan daha fazladır. Ayrıca söz konusu cerrahi müdahalede genel anestezi ya da lokal anestezi yapılması da fiyatları etkilemektedir.

Bütün hususlar dikkate alındığında Türkiye’deki özel hastane doğum fiyatları genel olarak şu şekildedir:

  • Doktor Muayene Ücreti: 200-350 TL
  • Normal Doğum: 3000-6000 TL
  • Epidural Normal Doğum: 5000-8000 TL
  • Sezaryen Doğum: 4000-10000 TL
  • Epidural Sezaryen Doğum: 5000-10000 TL

Bu fiyatlar, tercih edilecek şehirlere göre farklılık gösterebilir. Büyük şehirlerdeki marka hastanelerdeki fiyatlar, çok daha yüksek olabilir.

Özel Hastanelerde Doğum Ücretsiz Olacak Mı?

Özel hastaneler tarafından verilen sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmı SGK ile yapılan anlaşma gereğince bu kurum tarafından karşılanmaktadır. Bundan dolayı da insanlar sadece fark ücreti ödemek şartıyla, bu hastanelerde muayene ve tedavi olabiliyor. Fakat yapılan anlaşmada doğum olmadığı için özel hastaneler, hastalardan yüksek miktar kabul edilebilecek ücretleri talep etmektedir.

Yakın zamanda çıkan haberlerde 2019 yılında özel hastanelerde doğum yapmanın ücretsiz olması için bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında normal doğumun ve zorunlu hallerde yapılan sezaryen doğumun tamamen ücretsiz olması hedeflenmektedir. Bu yöndeki çalışmalar başarılı olur ve sonuçlanırsa, hastalar artık özel hastanelerden tamamen ücretsiz olarak yararlanacak ve doğumlarını burada yapabilecek.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*