Loading...
Arama

2019 Kanal Tedavisi ve Diş Dolgusu Fiyatları

Sağlıklı dişler için düzenli kontroller yaptırılması ve tespit edilen çürüklerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Zamanında tedavi edilmeyen çürükler, dişin tamamen kaybedilmesine neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşılmaması için uygulanan tedaviler arasında diş dolgusu ve kanal tedavisi de bulunmaktadır. Kanal tedavisi ve diş dolgusu fiyatları, tedavi olunan sağlık kurumuna ve dişin genel durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Dişler, düzenli fırçalanmaması ve farklı nedenlerden dolayı çürüyebilmektedir. Çürümelere genellikle bakteriler neden olur. Diş üzerindeki bakteri plakları, zamanla çürüğün başlamasına neden olur. Bu çürüme öncelikle mine tabakasında görülür ve zamanla burası tamamen aşınarak çürük dentin bölgesine ulaşır. Bu tabakanın altında yer alan diş pulpası, insanların sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi ile karşılaşmaları durumunda ağrı duymalarına neden olan bölümdür. Bu bölge son derece hassastır ve yenilen yiyecekler, burada ağrıya neden olur ve insanlar dişlerinin çürüdüklerini fark ederler.

Dişte meydana gelen çürük için zamanında diş hekimine başvurulması durumunda dolgu ile diş kurtarılabilir. Fakat zamanında gidilmez ise dolgu yetersiz kalacak ve bu defa mecburen kanal tedavisi uygulanacaktır. Bunun için de geç kalınırsa bu defa diş kaybedilecektir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişlerde meydana gelen derin çürükler, dişlerin kırılması ya da çatlaması, dişin özü olarak da bilinen pulpanın zarar görmesine neden olur. Bu bölümde yer alan pulpa, iplik benzeri bir dokuya sahiptir. Bu dokuların tamamen ölmesi sonrasında temizlenmekte ve geriye kalan boşluklar bir kanalı andırdığı için bu tedaviye kanal tedavisi denilmektedir.

Kanal tedavisinde, ölen ya da zarar gören pulpa tamamen temizlenir. Dişin genel durumuna göre burada oluşan boşluk yeniden şekil verilerek doldurulur. Burada genel olarak anlatılan bu işleme kanal tedavisi denir ve dişlerin tamamen kaybedilmemesini sağlar. Bu tedavi, dişlerin ömür boyu işlevini devam ettirmesini sağlayabilir. Fakat yeni bir çürük ya da yanlış yapılan işlem, bir süre sonra tekrar diş ağrılarına neden olabilir. Bundan dolayı uzman hekimler tarafından yapılması çok önemlidir.

Diş Dolgusu Nedir?

Dişlerde meydana gelen çürüme ile birlikte diş minesi aşınır ve dişin alt tabakalarına doğru bakterilerin girmesine neden olur. Buradaki çürük bölgenin temizlenerek uygun bir madde ile kapatılmasına diş dolgusu denilir.

Diş dolgusundaki temel hedef, dişe normal görünümünü tekrar kazandırmak ve boşlukları kapatarak bakterilerin girişini önlemektir. Böylece çürük hem tedavi edilmekte hem dişe orijinal görüntüsü kazandırılmakta hem de aynı bölgede yeniden bir çürümenin önüne geçilmektedir. Dolgu için farklı maddeler kullanılabilmektedir.

Özelde Kanal Tedavisi ve Diş Dolgusu

Dişlerin insanlar için öneminin çok fazla olması, tedavi sürecine önem verilmesine neden olmaktadır. Diş çürüklerine zamanında yapılmayan tedavi, dişin tamamen kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. Bununla birlikte insanlara söz konusu çürüklerin verdiği acı da dikkate alındığında zamanında tedavinin önemi daha da artmaktadır. Bundan dolayı insanlar devlet hastanelerinde sıra beklemeden özel hastaneleri tercih etmektedir.
Özel hastanelerde kanal tedavisi ve diş dolgusu için insanların ekstra ücret ödemesi gerekmektedir. Ancak tedaviye ilişkin daha fazla seçeneğin olması ise önemli bir avantajdır. Tüm bu nedenlerden dolayı, bazı insanların öncelikli tercihi özel hastaneler olmaktadır.

Devlette Kanal Tedavisi ve Diş Dolgusu

Devlet hastanelerinin önemli bir kısmında diş hekimi bulunmaktadır. İnsanlar randevu alarak buralarda tedavi olabilirler. Fakat bazı kentlerde özellikle de büyükşehirlerde bazen ciddi yoğunluk olabilmektedir. Bundan dolayı da insanların tedavi için sıra beklemesi gerekebilir. Bunun haricinde teknik imkanların yeterli olduğu ve bu tedavilerin etkin bir şekilde yapıldığı bilinen bir gerçektir.

Kanal Tedavisi ve Diş Dolgusu Fiyatları

Kanal tedavisi ve diş dolgusu fiyatları, sadece özel hastanelerde geçerlidir. Çünkü devlet hastanelerinde bu tedaviler tamamen ücretsizdir. Özel hastanelerde ödenmesi gereken ücret ise dişin genel durumu, çürüğün ne kadar ilerlediği ve kullanılacak dolgu malzemesine göre değişebilir. Fakat genel olarak fiyatlar şu şekildedir:

Dişhekimi Muayenesi – 75,00 TL
Uzman Dişhekimi Muayenesi – 100,00 TL
Diş Röntgen Filmi (Periapikal) – 50,00 TL
Amalgam Dolgu (Bir Yüzlü) – 150,00 TL
Amalgam Dolgu (İki Yüzlü) – 180,00 TL
Amalgam Dolgu (Üç Yüzlü) – 250,00 TL
İnley Dolgu (Bir Yüzlü) – 280,00 TL
İnley Dolgu (İki Yüzlü) – 300,00 TL
İnley Dolgu (Üç Yüzlü) – 300,00 TL
Kompozit Dolgu (Bir Yüzlü) – 180,00 TL
Kompozit Dolgu (İki Yüzlü) – 190,00 TL
Kompozit Dolgu (Üç Yüzlü) – 200,00 TL
Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) – 230,00 TL
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) – 360,00 TL
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç) – 480,00 TL
Diş Çekimi – 130,00 TL
Komplikasyonlu Diş Çekimi – 230,00 TL
Gömülü Diş Operasyonu – 400,00 TL

Not: Fiyatlar yaklaşık fiyatlardır. Sağlık kuruluşuna göre farklılıklar göstermektedir.

Bunlar normal tedavilere ait fiyatlardır. Farklı malzemelerin kullanıldığı tedavilerin fiyatları çok daha fazla olabilmektedir. Öyle ki; bazı hastanelerde özel olarak uygulanan tedaviler için 1.000 TL’den daha fazla ödenmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*