Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Regl döneminden önce bunları yapın!

Regl döneminden önce düzenli spor yapın! Düzenli yaptığınız spor acı toleransınızı artıracaktır ve ağrılara karşı daha dayanıklı olacaksınız.
Fazla kilolarınızdan kurtulun! Fazla kilolarınızdan kurtulduğunuz zaman daha rahat geçen bir regl döneminde olduğunuzu fark edeceksiniz.
Sigara, alkol, asitli içecekler tüketmeyin! Bu tür ürünlerin vücuda çok yönlü zararlı etkileri var bunlardan biri de regl sancınızı artırıyor olması.
Stres yapmayın, hayatı sevin! Aşırı stres regl döneminizi doğrudan etkiliyor.
Regl döneminizi hesaplayın! İşlerinizi regl döngünüze göre ayarlayın. Çok yoğun ve stresli aktivitelerinizi o haftaya bırakmayın. Regl döneminde stres sancılarınızı arttırır. Fakat regl döneminiz sınav haftanıza geldiği içinde üzülmeyin. Bu haftayı sancısız atlatabilirsiniz. Ayrıca regl haftanızdan bir hafta önce günlük adaçayı tüketin.

Regl Haftası Nasıl Kurtarılır?

Bu haftayı kendinize tatil ilan edin çünkü bunu hakkediyorsunuz. Regl olduğunuz için üzülmeyin bu sizin kadınlığınızın bir parçası. Rahatlamak ve ağrıları azaltmak için bitki çayları için. Örneğin:

Papatya Çayı: Hem ruhsal hem bedensel bir rahatlama sağlayacaktır. Aynı zamanda daha rahat uykuya dalarsınız.
Rezene Çayı: Rahim kaslarınızı gevşeterek size rahatlama sağlayacaktır.
Karabaş Otu Çayı: Bir tutam karabaş otunu iki bardak su ile kaynatıp tüketebilirsiniz.
Maydanoz Demleyin: Maydanoz kadın hastalarından korunmak için tüketilmesi gereken bir sebzedir. Regl döngünüzü düzenler ve bu dönemde bir tutam maydanozu demleyerek içerseniz ağrılarınız hafifler.
Tarçın Demleyin: Mis gibi kokusu ile hem ruhunuzu hem bedenizi rahatlatması için kendinize tarçın demleyin. Antispazmodik özelliği ile sancılarınızı hafifleticektir.
Ilık Süt: Ilık sütünde ruhta ve bedende dinlendirme etkisi vardır. Aynı zamanda daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olur. Sütünüzün içine bir yemek kaşığı pekmez ve bal koyarak tüketin.
Bitki çaylarını günde iki bardaktan fazla tüketmeyin. Çaylar dışında da ağrılarınızı dindirmek için tüketebiliceğiniz besinler mevcut:
Keten Tohumu: İçerdiği asitlerle progesteron hormonunu dengeleyerek regl sancınızı azaltıcaktır.
Zencefil: Bu dönemde toz zencefil tüketebilirsiniz.
Çinko, Kalsiyum ve E vitamini: Regl döneminde bunları almaya özen gösterin. Besinler dışında besin takviyeleri ile de alabilirsiniz.

Regl döneminde azar azar ve sık yemek yemeye özen gösterin. Aç kalmayın. Taze meyve, sebze tüketmeye özen gösterin. Abur cubur gibi sağlıksız besinlerden uzak durun. Besin alımı dışında ağrılarınızı hafifletmek için yapabilecekleriniz:

Masaj: Karnınıza yapacağınız dairesel masajlar daha rahat regl olmanıza yardımcı olacaktır ve sancılarınızı hafifleticektir.

Ilık Duş: Ilık bir duş vücudunuzu rahatlatacaktır ve rahat bir uyku çekmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Ilık bir duş alarak sancılarınızı hafifletebilirsiniz.

Sıcak Su Torbası: Regl dönemlerinde kendinizi sıcak tutmanız önemli. Sıcak su torbasını uyurken veya gün içinde kullanarak büyük bir konfor olduğunu fark edebilirsiniz.

Kalın Çoraplar: Bu dönemde ayaklarınızı da sıcak tutmanız önemli.

Temiz Hava Alın: Regl haftanızda eve kapanmayın sık sık temiz hava almak için yürüyüşler yapın.
Esneme egzersizleri: Hafif tempolu spor veya esneme egzersizleri yapın.

Bol Bol Su: Her gün su içmeye normal zamanlarınızda da özen göstermelisiniz. Günlük tüketmeniz gereken su metabolizma etkinlikleriniz için önemlidir. Daha rahat regl olmanızı sağlar ve bu sayede sancılarınız hafifler.

Lavanta Yağı: Uyumadan önce yastığınıza damlatabilirsiniz, ayrıca başınıza da masaj yaparak rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Dinlenin: Kendinize film gecesi ayarlayın. Kalın çoraplarınız, çayınız, sütünüz eşliğinde kitap okuyun. Ayaklarınızın altında minder koyarak daha rahat hale gelebilirsiniz.

Basit yöntemler ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Eğer gerçekten çok aşırı bir sancı durumu varsa doktora gidin. Kadınsal hastalıklar da regl döneminde çok fazla sancı yapabilir. Hiç veya çok az ağrınız varsa da bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Regl sancısı yumurtlama sürecinin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Kendinizi ve içinizdeki kadını sevin. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın