Loading...
Arama

Regl Sancısı Nasıl Geçer ?

Regl sancısı kadınların ilk çocukluk dönemlerinde adet görmeleri ile başlayan bir ağrıdır. Bu ağrı herkeste aynı sıklıkta görülmez. Servikal darlık, polikistik over sendromu, pelvik inflamasyon hastalıkları gibi nedenlerden dolayı ve genetiğe bağlı olarak ağrının şiddeti değişir. Regl sancısının belirtileri ise şöyledir; bu sancı alt karında yoğun şekilde oluşur. Sancı PMS döneminde başlayabileceği gibi adetin başladığı günde kendini hissettirebilir. Adetin sonlanması ile ağrı da günden güne azalarak bitecektir. Sancı hissettiğinizde buna ek olarak halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı da yaşabilirsiniz. Bu nedenle Regl sancısı ile karşılaştığınız ilk günlerde yatarak istirahat etmenin önemi büyüktür.

Regl sancısı nasıl geçer evde diye sormak isterseniz çok ciddi sancılar hissettiğinizde bir doktora görünmeniz tavsiyesinde bulunmak isteriz. Ardından ise evde uygulayacağınız yöntemler sayesinde sancınızın şiddetini azaltabilirsiniz. Regl sancınız dayanılmaz bir hal aldığında bitkisel yöntemler ile de sancıyı azaltabilirsiniz.

Evde Regl Sancısı Azaltma Yolları

Doktor ve hastaneye gitmeden önce regl sancısı nasıl geçer evde diyorsanız vereceğimiz yöntemleri kullanarak yapacağınız uygulamalar size yardımcı olacaktır. Öncellikle dinlenmelisiniz. Bunun yanı sıra ılık bir duş alarak ya da küvete dolduracağınız bir miktar suyun içerisine girerek sıcak su sayesinde kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Evde sıcak su torbanız var ve adet sancısını en hızlı ne geçirir diye düşünüyorsanız su torbanıza ekleyeceğiniz sıcak suyu karnınızın üzerine koyarak karnınızda rahatlama sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan sporun regl sancılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Beta-endorfin sayesinde doğal olarak vücutta ağrı kesici salgılanır bu sayede ağrınız azalmaktadır. Vitamin takviyeleri de ağrı ve kas ağrılarını azaltmak için çok kullanılan yöntemlerden biridir. Omega-3, D vitamini, Magnezyum gibi vitamin takviyeleri adet kramplarını azaltır ve karnınızın ağrımamasını sağlar. Regl dönemi stresin yüksek olduğu ve PMS’in de etkisi ile psikolojik zorlantı yaşanılan bir dönemdir. Stres kortizol hormonunu salgılatır. Kortizol ise sizi olduğunuz durumdan kurtarmaz ve daha stresli olmanıza neden olur. Bu yüzden stresten uzak durun. Bunun için yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı sporları evinizde yapabilirsiniz.

Evde Adet Sancısına Çözüm Önerileri

Regl sancısına doktor ve evde yapılan yöntemler gibi farklı başlıklar altına çözüm buldunuz. Bunun yanı sıra alternatif tıptan da yararlanarak sancınızı azaltabilirsiniz. Regl sancısı nasıl geçer evde diyorsanız aktarlardan alacağınız bazı bitkilerden yapacağınız çaylar ile siz de sancınızı azaltabileceğinizi söylemek isteriz. Rezene çayı, çuha çiçeğinden yağ gibi bitkilerden üretilen ürünler hem tamamen organiktir hem de sizin için zararlı değildir. Menstrüel kramplarınızın azalmasında aktif rol oynarlar. Akupunktur Türkiye’de son yıllarda çok fazla uygulanan bir alternatif tıp sonucudur. Akupunktur ile ağrıların azalması hedeflenir. İğneler yardımı ile akupunktur yapılır.

Adet sancılarının azaltılabilmesi akupunktur yaptırmanız da diğer aylarda regl sancınızın daha az olmasını sağlayabilir. Adet sancısı en hızlı ne geçirir sorularına cevabımız ilaç, spor, bitki çayları, alternatif tıp olmak üzere birçok alana ayrıldı. Seçeceğiniz yöntemi uygulayarak siz de regl sancınızdan kurtulabilirsiniz. Sancınızın hala devam etmesi ve dayanılamaz bir hale gelmesi halinde ise hastanelerin Acil bölümüne başvurabilir ve ağrı kesici iğne olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*