Loading...
Arama

Kilo Aldırmayan Ekmekler Nelerdir?

Diyet yaparken veya sağlıklı bir beslenme düzeninde hiç ekmek yememek doğru bir beslenme alışkanlığı değil. Diyet yaparak kilo vermeyi hedefleyen kişi sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme planı uygulamalı. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin en önemli kurallarından biri de her besin grubundan belirli miktarlarda tüketilmesi.

NEDEN EKMEK TÜKETMELİYİZ?

Zayıflamayı planlayan kişi beslenmesinden karbonhidrat grubunu (çikolata, pasta, şeker, sütlü tatlılar) tamamen çıkardığı için vücudun, özellikle de beynin ihtiyacı olan enerji gereksinimini ekmek grubuyla alarak sağlaması gerekiyor.

Ekmeği hayatınızdan çıkarmamanız için iki sebep:
Birincisi kan şekerini dengelediği, ikincisi ise sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunduğu için.

PEKİ HANGİ EKMEKLER DAHA FAYDALI?

Lif oranı düşük olan beyaz ekmek kan şekerini çabuk yükseltir. Çabuk acıktırır, doyuruculuğu azdır. Ekmeğin cinsi tam buğday, çavdar veya kepekli olmalıdır. En sağlıklı ekmek türü daha fazla tahıl içeren ve %100 buğday unundan oluşan ekmektir. Ayrıca ekmeğin bol miktarda tahıl içermesi de önemlidir. Sağlıklı bir insan her öğünde ortalama ikişer dilim bu ekmekleri tüketmesi fazla olmayacaktır. Gün içinde bir kişi 6-8 dilim ekmek tüketebilir.

EKMEĞİN İÇİNDE BUNLAR OLSUN

Kepek: B vitamini bakımından zengin olan kepek tahılın dış kısmıdır ayrıca mineraller ve lif içermektedir.

Tohum Özü: Bitkinin, yeni bitkilerin büyümesini sağlayan kısmıdır. B vitamini, mineraller ve proteinler içermektedir.

HANGİ EKMEKLER KİLO ALDIRMAZ?

Tam buğday ekmeği: İçerisinde sağlıklı bileşenler bulunduran tam buğday ekmeği tat olarak normal ekmeğe çok benzer ve kilo aldırmaz. Ayrıca sindirim ve bağırsak sistemini düzenler. 1 dilim tam buğday ekmeği 77 kaloridir.

Çavdar ekmeği: Çoğu insanın tadını beğenmemesinden ötürü pek yaygın değildir. Önerilebilen en iyi ekmek türü çavdar ekmeğidir. Hem tatlı, hem de tuzlu bir tada sahiptir ve bolca enerji, lif ve vitamin içermektedir. Bir dilim çavdar ekmeği 75 veya 83 kaloridir.

Keten tohumlu ekmek: Magnezyum, potasyum ve selenyum bakımından oldukça zengin olan keten tohumlu ekmek yüksek oranda lif içerir. Böylece uzun süre tok kalmanızı sağlayarak kilo vermenize de yardımcı olur. 1 dilim keten tohumlu ekmek 67 kaloridir.

Yulaf ekmeği: Yulaf ekmeğinin yağ ve karbonhidrat oranı düşüktür. İştahı kapatır ve metabolizmayı hızlandırır. 1 dilim yulaf ekmeği 73 kaloridir. Ayrıca yulaf ekmeği kolesterolü düşürmede birebir olan, çözünür lif içermektedir.

Kepek ekmeği: Vücutta depolanmadan dışarı atıldığı için diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Bu sayede kilo almanıza neden olmaz. 1 dilim kepek ekmeği 54 veya 60 kaloridir. Ayrıca, kolon kanserini önlemenize yardımcı olan çözünmez lif içerir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*