Loading...
Arama

Hızlı Şekilde Kalıcı Kilo Nasıl Verebilirim?

Çoğu insan hızlı bir şekilde kilo veriyor fakat aynı kiloyu hatta daha fazlasını hızlı bir şekilde geri alıyor. Baştaki sonuç ilk başta tatmin etsede sonuç hüsran. Tek hedefiniz kilo vermek olmasın. Kalıcı kilo vermek için beslenme alışkanlığının değişmesi gerekiyor. Kilo verdikten sonrada tekrar kilo almamak için beslenme biçimine dikkat edilmeli. Sağlıklı beslenme yaşam biçimi haline getirilmelidir.

PEKİ KALICI KİLO VERMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

1-) Kahvaltı alışkanlığı edinilmeli: Güne kahvaltı ile başlamayı alışkanlık edinin. Birçok kişi sabah iştahsız olduğunu veya zamanı olmadığını söyleyerek kahvaltı yapmıyor. Sabah atlanılan öğün bir sonraki öğünde daha fazla yemek yeme isteği uyandırıyor. Ayrıca bu durum kan şekerinizi bozarak gece iştahına sebep oluyor. Yağ depolarını artırarak ani yemek krizlerine sebep oluyor. Sabah yapıcağınız kahvaltı tüm bunların olmasına engel olucaktır.

2-) Sık yiyin: Kilo vermek için az yemek yeme sizi kastan zayıflatırken kalıcı yağlar edinmenize sebep olur. Aç kaldığı için kendini tehdit altında hisseden vücut yağ depolamaya başlar ve vücudunuz bu sırada kastan zayıflar. Az ama sık sık yiyerek vücudunuza tok olduğunu hissettiriyor.

3-) Tabağı doğru doldurun: Besin gruplarının hepsini bir arada tüketmeye özen gösterin. Miktarlarını birbirleri ile orantılı alın. Örneğin 10 kaşık makarnanın yanına 3 kaşık yoğurt tüketimi yanlış. Birbirine yakın rakamlar olmalı. Aynı zamanda tabağınıza sebzede ekleyin.

4-) Günlük suyunuzu tüketin: Su, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besin. Metabolizmanın çalışmasında ve yağ yakımında rol oynar. Vücutta yağ yakımı sonucunda toksit maddeler oluşuyor ve atılması için vücut suya ihtiyaç duyuyor. İşte bu nedenle yağ yakımı için su içmeniz şart. Su içmek için susamayı beklemeyin ve eğer su içmeyi sevmiyorsanız bunu seviceğiniz hâle getirin. Damak zevkinize göre suyun içine elma, limon, tarçın gibi ürünler katarak suyunuzu tadlandırabilirsiniz.

5-) Tuz tüketimine dikkat!: Mevsimsel geçişlerde vücutta sıvı birikimi yani ödem olabilir. Bunun sonucunda elde, ayakta ve göbek çevresinde yoğun şişkinlik hissedebilirsiniz. Vücutta ödem birikmemesi için ilk olarak aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı. Günlük 4-5 gram tuzdan fazlası tüketilmemeli. Yemekleriniz için tuz yerine baharat kullanma alışkanlığı edinin. Ayrıca ödem atıcı çaylarda işe yarayacaktır. Ödem atıcı çay olarak günlük iki bardak yeşil çay tüketebilirsiniz. Tansiyon hastaları çay tüketimi için doktorlarına danışmalılar.

6-) Sabah sporu: Sağlıklı bir yaşam için haftanın en az üç günü spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Sabah aç karnına yapılan spor yağ yakımı için daha etkilidir. Gün ortası yada akşam sporu yapıcaksanız ara öğünden 1 saat ana öğünden 2,5 saat sonra yapmaya dikkat edin. Spor yaptığınız için aşırı protein ağırlıklı beslenmenize gerek yok. Yorulan kaslarınızın dinlenmesi için karbonhidrat da tüketmeniz gerekmektedir.

7-) Tahlil yaptırın: Her şeye rağmen kilo veremiyorsanız doktora gidin. Kilo verememede bir çok etken vardır. Düşük metabolizma hızı, hormonlar, vitamin eksiklikleri, iyi çalışmayan tiroit bezleri vs bunlar kilonuz için birer etken. Bir uzman yardımı ile gerekli aşamalarla kilo verebilirsiniz.

Kalıcı kilo vermek için hayatınıza bu küçük değişiklikleri de katabilirsiniz:
-Soğuk odada uyuyarak metabolizmanızı hızlandırırabilirsiniz. Vücudunuz siz uyurken kendinizi ısıtmak isterken direncini artırıcaktır.

-Pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama, buğulama, fırında veya yağsız tavada pişirme tekniklerini kullanın.

-Her zaman aktif olun. Asansör yerine merdiven kullanın, dolmuşta bir durak önce inin.

-Aracınızı uzağa park edin.

-Aç karnına mutfak alışverişine çıkmayın. Mutlaka alışveriş listesi yapın.

-Kaliteli uyku uyuyun. Ne kadar karanlık ortamda uyursanız o kadar sağlıklı bir uyku çekmiş olursunuz. Bunun için göz bandı kullanabilirsiniz.

-İki haftada bir aynı kıyafet ile tartılın.

-Lifli beslenin, baharat tüketin, çaylardan faydalanın.

-Porsiyonlarınızı küçültün. Tabağınızı küçük boy kullanarak daha dolu gözükmesini sağlayabilirsiniz. Böylece önce gözünüz doyar.

-Yağ kullanımını azaltın.

-Ekmeği en son yiyin.

-Terleyin.

-Daha az TV izleyin. Sosyal medya kullanımını azaltın. Ekranda gördüğünüz besin görselleri tok olmanıza rağmen yemek yeme isteği uyandırıcaktır.

-Abur cubur yerine kuru meyve tüketin.

-Mutlu olun.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*